LIFE FROM MY PERSPECTIVE

Το πώς βλέπουν και κατανοούν τα άτομα με ειδικές ανάγκες το περιβάλλον είναι πολύ σημαντικό για τη βελτίωση της ποιότητας της ζωής τους. Ενώ προσπαθούμε να κάνουμε τη ζωή των ατόμων με ειδικές ανάγκες ευκολότερη,  μερικές φορές ενδέχεται να αγνοούμε τι νιώθουν και πώς αυτά την αντιλαμβάνονται. Όταν όμως τους δίνεται η ευκαιρία και τους παρέχεται υποστηρικτικό περιβάλλον και  κατάλληλες  συνθήκες, μπορούν να μας μεταφέρουν την οπτική τους για τη ζωή και να εκφράζονται. Με αυτόν τον τρόπο, μεγαλώνουμε χαρούμενα άτομα που έχουν αναπτύξει αυτοπεποίθηση, μπορούν να επεξεργάζονται νέες πληροφορίες και να προσαρμόζονται στο περιβάλλον αξιοποιώντας τα δικά τους ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Με το έργο αυτό στοχεύουμε να κατανοήσουμε το περιβάλλον των μαθητών μας μέσα από τη δική τους οπτική και να συμβάλλουμε στην έκφραση των ταλέντων τους αλλά και στην ενίσχυση  της αυτοπεποίθησή τους.

Υποδεχτήκαμε το πρόγραμμα με ένα trailer

Life from my perspective

Νοέμβριος

Δημιουργήσαμε το δικό μας Poster και το δικό μας Logo.

Τραβήξαμε φωτογραφίες “ Living things around us” και τις ερμηνεύσαμε στη τάξη. Living things around us

Γνωρίσαμε ήρωες της Χώρας μας “Introducing the Heroes of the Countries” με τον κάθε ένα να έχει τη δική του συμβολή. Δημιουργήσαμε χρονογραμμή στο padlet

και φτιάξαμε παζλ με τους ήρωες μας

Webinar Student : Oι μαθητές μας συνάντησαν τα παιδιά από τις υπόλοιπες συνεργαζόμενες χώρες με μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

Δημιουργήσαμε το δικό μας Slogan.

Και το Wordcloud  του μήνα περνώντας μηνύματα, συνεργασίας, ομάδα, επικοινωνία.

3 December International Day of Persons with Disabilities και οι μαθήτριες μας έδωσαν τη δική τους συμβολή στη δημιουργία
Common product video of our special project

“December 3, International Day of Persons with Disabilities”

Συγχαρητήρια σε όλους τους partners και μαθητές.

‘Fruits and Vegetables around us’.

Oι μαθητές φωτογράφισαν φρούτα και λαχανικά και τα εξήγησαν στη τάξη.

Fruits and vegetables around us 1Fruits and vegetables around us 2

Creating Student Avatars.

Δημιουργήσαμε τα δικά μας Avatar με  πολλή φαντασία.

Domestic Products Week

Φτιάξαμε καπελάκια, γράψαμε τα ονόματα των φρούτων και των λαχανικών και δημιουργήσαμε σαλάτες από καρότο, μαρούλι και πατάτα. Τέλος φτιάξαμε ξυλάκια με μανταρίνι και μήλο. Ολοκληρώθηκε η Domestic Products week φτιάχνοντας μηλόπιτα.

Το eTwinning έργο “ Life from my perspective” στην εφημερίδα της πόλης μου

News About Our Project From Newspapers, Local News And Websites

Οι γονείς στο Τwinspace ‘Adding parents to the Twinspace’

New Year Calendar
Φτιάξαμε το δικό μας ημερολόγιο αφού πρώτα με το mentimenter ζητήσαμε από το κάθε συνεργαζόμενο σχολείο να μας γράψει καλημέρα στη δική του γλώσσα.

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ

Creating the lyrics of our project

Creating a video for the project

H δικιά μας νότα στο τραγούδι του προγράμματος μας

Και το τραγούδι του προγράμματος μας είναι έτοιμο

Creating a video for the project

‘Climate and Seasons’ Οι μαθητές με αφορμή τη δραστηριότητα τράβηξαν φωτογραφίες προσπαθώντας σε κάθε μία να αποτυπώσουν τις 4 εποχές Άνοιξη, Καλοκαίρι, Φθινόπωρο, Χειμώνα.

…. και τις ερμηνεύσαμε στην τάξη.

Climate and Seasons

eTwinning 2022 annual theme ‘Οur Future beautiful, Sustainable, Together’

Η ομάδα του etwinning ζωγράφισε με θέμα το Μέλλον μας όμορφο, βιώσιμο, μαζί και στη συνέχεια μέσω του chatterpix web 2 tool  πέρασαν τα δικά τους μηνύματα από το παρακάτω βίντεο.

To μέλλον μας όμορφο, βιώσιμο,μαζί

January Student Webinar

Oι μαθητές μας συνάντησαν για άλλη μια φορά τα παιδιά από τις υπόλοιπες συμμετέχουσες χώρες. Τα παιδιά της κάθε χώρας παρουσίασαν αυτό που είχαν ετοιμάσει. Στη δικιά μας παρουσίαση  η μαθήτρια μας διάβασε το ποίημα ‘ A happy child’ και στη συνέχεια χορέψαμε το παραδοσιακό τραγούδι της Χίου
‘Άρχισε γλώσσα μ΄άρχισε’

Using virtual reality

Οι μαθητές χρησιμοποίησαν την εικονική πραγματικότητα. Αφού πρώτα επέλεξαν το θέμα που ήθελαν να ζωγραφίσουν στη συνέχεια κάνοντας χρήση του web 2 εργαλείου ζωντάνεψαν την εικόνα που ζωγράφισαν. Στα δύο θέματα μάλιστα μάθαμε για τη μαθηματική σταθερά π, και στο άλλο γνωρίσαμε τις σημαίες και ακούαμε τους εθνικούς ύμνους από άλλες χώρες

Using virtual reality

Δεκέμβριος

Our ‘Safer Internet Day’.
Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου. Οι μαθητές αφού έγραψαν μηνύματα σε συννεφόλεξα τα ένωσαν με το avatar τους και στη συνέχεια το σχημάτισαν και σε παζλ. Δημιουργήσαμε και poster.

Δημιουργήσαμε τη Μαρία και το Μάριο οι οποίοι πέρασαν τα δικά τους μηνύματα μέσα από τις φωνές των μαθητών μας.

Μαρία και Μάριος Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

‘Natural Beauties of the place we live in’ and explaining it to the class

Ξεχυθήκαμε στους δρόμους και φωτογραφήσαμε διάφορα σημεία της πόλης μας. Με μεγάλη χαρά στη συνέχεια οι μαθητές εξήγησαν αυτό το οποίο φωτογράφησαν.

Natural beauties of the place we live in

Designing and implementing an educational game using Web 2 tools Οι μαθητές μέσα από το web 2 εργαλείο Learning app έπαιξαν εκπαιδευτικά παιχνίδια.

Και δοκίμασαν τη μνήμη τους για τις δραστηριότητες που έχουν ήδη κάνει στο έργο Life from my perspective

Εντοπίστε τις λέξεις του έργου Ταιριάξτε τις φωτογραφίες

Designing e-book pages

Δημιουργήσαμε τις σελίδες για το e-book του προγράμματος από 4 δραστηριότητες του μήνα Δεκέμβρη.

Και το βιβλίο του έργου είναι έτοιμο.. Μια ομαδική δουλειά όλων των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών

Life from my perspective e-book

Project and photography exhibition.

Το πρόγραμμα έφτασε στο τέλος του με μία έκθεση των φωτογραφιών που τράβηξαν οι μαθητές και παρουσίαση σε βίντεο των όλων δραστηριοτήτων του έργου.

Στους μαθητές δόθηκαν πιστοποιητικά για τη συμμετοχή και τη συμβολή τους στο έργο.

Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους μαθητές .

Το eTwinning έργο έφτασε στο τέλος του..

Life from my perspective